خیریه‌ها تحت نظارت مالیاتی

چندي پيش سازمان امور مالياتي با صدور اطلاعيه اي اعلام كرد:
"در اجرای بند 1 تبصره 17 ماده واحده قانون بودجه سال 1399 کل کشور، آن بخش از هزینه های موسسات خیریه خصوصی که به اشخاص پرداخت می شود، صرفا در صورت ثبت در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (به تفکیک کد ملی فرد دریافت کننده حمایت) از معافیت های مالیاتی برخوردار می شوند."

اما سامانه مذكور تاكنون توسط وزارت رفاه در اختيار خيريه ها قرار نگرفته است.

براين اساس، محمود عليزاده، معاون حقوقي و فني سازمان امور مالیاتی درپاسخ به پرسشی مبنی براین که براساس ابلاغیه سازمان مالیاتی تمام خیریه‌ها باید اطلاعات دقیق مبالغ ورودی و خروجی خود را در سامانه‌ای که توسط وزارت رفاه ایجاد می‌شود، وارد کنند، این درحالی است که هنوز این سامانه راه‌اندازی نشده است، تکلیف خیریه‌ها چه می‌شود؟ گفت: به‌منظور شفافیت اقتصادی، در قانون بودجه سال‌جاری تکلیف شده است که تمام اطلاعات خیریه‌ها باید براساس کد ملی در سامانه وارد شود، اما چون هنوز این سامانه راه‌اندازی نشده است، خیریه‌ها می‌توانند با تأخیر و پس‌از راه‌اندازی سامانه اطلاعات مورد نیاز را وارد کنند.

به‌گفته وی، در صورتی که ورود اطلاعات خیریه‌ها با یک یا دو ماه تأخیر انجام شود، مشکل قانونی برای آنها ایجاد نخواهد شد.

وی اضافه کرد: دریافتی خیریه‌ها به شرط اینکه اطلاعات آن در سامانه مذکور ثبت شود، به‌عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی محسوب می‌شود. علیزاده تأکید کرد: خیریه‌ها جزو نهادهایی است که عملکرد آنها نظارت می‌شود.

برهمین اساس درصورتی که مؤسسه خیریه‌ای طبق اساسنامه خود عمل نکند، از نظر مالیاتی همانند سایر بنگاه‌های اقتصادی با آن برخورد می‌شود.

منبع: روزنامه ايران

برچسب ها

مالیات اداره مالیات خیریه بنیاد نیکوکاری سنا